اخبار وب دا
31

استقبال مردم از طرح تحول نظام سلامت بی نظیر است

استقبال مردم از طرح تحول نظام سلامت بی نظیر است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در راستای اجرای طرح تحول نظام سلامت گفت: این طرح از مهمترین برنامه های اجتماعی اجرایی دولت یازدهم در عرصه سیاست داخلی بود که با تدوین آن توسط وزارت بهداشت به تایید دولت و مجلس رسید و مراحل مختلف آن به تدریج اجرا و مورد اقبال عمومی واقع شد.


به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر علی دل پیشه در رابطه با اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان ایلام عنوان نمود: افزون بر 160 هزار نفر از مردم استان ایلام از ابتدای طرح تحول سلامت تاکنون در بیمارستان های 9 گانه دولتی استان بستری شده و 100 هزار نفر هم مورد عمل جراحی قرار گرفته و بیش از سه میلیون ویزیت سرپایی در درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی استان و 11 هزار مورد زایمان طبیعی هم در سه سال گذشته انجام شده است.


وی تاکید کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت 200 پزشک برای استقرار در مراکز درمانی دولتی به استان ایلام اعزام شدند که 150 نفر آنها پزشکان متخصص و فوق تخصص و 50 نفر هم پزشک عمومی هستند.


به گفته وی، مهمترین مزایا و پیام اصلی این طرح کاهش محسوس پرداخت هزینه های درمانی از سوی مردم است که تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت بیماران مجبور به پرداخت 40 تا 50 درصد هزینه های درمانی بودند اما اکنون و با اجرای طرح این پرداخت ها به کمتر از 10 درصد رسیده است.

دکتر دل پیشه با اشاره به وضعیت فیزیکی مراکز درمانی استان و تهیه تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان ها با رقم 500 میلیارد ریال بعد از اجرای این طرح یادآور شد: استان ایلام با استفاده از ظرفیت این طرح اقدام به ایجاد هتلینگ و بهسازی بیمارستان های دانشگاهی کرده است.


وی ایجاد کلنیک تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان شهید مصطفی خمینی با زیربنای 2 هزار و 500 متر را از اقدام های انجام شده در قالب این طرح دانست و تاکید کرد: در صدد تکمیل و افتتاح این درمانگاه تا دهه فجر امسال هستیم.


دکتر دل پیشه افزایش ظرفیت مراقبت های ویژه سی سی یو به 20 تخت، گسترش فضای آموزشی در سه طبقه و ایجاد مرکز غربالگری سرطان با پیشرفت 50 درصد که تا شهریور 96 به بهره برداری می رسد و همچنین افزایش بخش سرطان و دیالیز را از دیگر اقدام های صورت گرفته در این بیمارستان بعد از اجرای طرح تحول اعلام کرد.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام احداث بخش سوختگی بیمارستان امام خمینی (ره) با زیربنای پنج هزار متر مربع و افزایش ظرفیت آی سی یو به 16 تخت و احداث اتاق عمل جدید با 6 تخت در این بیمارستان را از دیگر دستاوردهای طرح دانست.


وی با بیان اینکه احداث و یا تجهیز مراکز درمانی دولتی تنها منحصر به شهرستان ایلام و مرکز استان نیست، افزود: در بیمارستان های سرابله و آبدانان نیز بخش مراقبت های ویژه قلب راه اندازی شد و علاوه بر ایلام در شهرهای دهلران و آبدانان نیز دستگاه های سی تی اسکن نصب شده است.


دکتر دل پیشه از تامین تجهیزات فیزیکی پیشرفته برای بیمارستان های استان ایلام نیز خبر داد و گفت:برای بیمارستان امام خمینی (ره) یک دستگاه مدرن ام آر آی خریداری شده است ضمن اینکه همه بیمارستان های استان به دستگاه های تخصصی طبی رادیولوژی، سنوگرافی و اکوکادیوگرافی مجهز شده اند.


وی با بیان اینکه حجم قابل ملاحظه ای از مراجعه کنندگان را دارندگان دفترچه بیمه های درمانی تشکیل می دهند (بیش از 90 درصد)، عدم همکاری موسسه ها و نهادهای بیمه گر را از مهمترین معایب و مشکلات عدیده در راستای اجرای طرح تحول سلامت دانست در حالیکه محل تامین هزینه های درمانی همین مطالبات دانشگاه از بیمه ها است.


دکتر دل پیشه از بیمه های سلامت ایرانیان، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و کمیته امداد خواست مطالبات دانشگاه را در سریع ترین زمان ممکن پرداخت کنند تا دانشگاه نیز در تامین تجهیزات مورد نیاز بیمارستان ها، روند احداث یا مرمت طرح های درمانی و همچنین پرداخت هزینه های خدمات پزشکان و کادر درمانی شاغل دچار مشکل نشود. 

وی اضافه کرد: به علت بد عهدی و عدم همکاری بیمه ها در پرداخت به موقع مطالبات، دانشگاه علوم پزشکی از پرداخت هزینه و دستمزد پزشکان حاضر در این طرح از ابتدای سال جاری ناتوان بود، همچنین کادر درمانی نیز از تیر ماه امسال مطالبات خود را دریافت نکرده اند. 

دکتر دل پیشه مجموع بدهی نهادها و موسسه های بیمه گر به دانشگاه را 700 میلیارد ریال اعلام و ابراز امیدواری کرد با تدابیر خردمندانه دولت و سیاست های منطقی بیمه ها همه یا بخش قابل توجهی از مطالبه دانشگاه از سوی بیمه ها پرداخت شود تا پزشکان و کادر درمانی به ادامه کار دلگرم شوند.


وی در خصوص دورنمای این طرح هم گفت: با توجه به رضایت مندی بالای 80 درصدی عموم مردم بویژه اقشار کم درآمد از این طرح، دولت و مجلس شورای اسلامی با رفع مشکلات آن از جمله بدهی بیمه ها و تامین و تخصیص منابع مالی مشخص برای آن، طرح را با قوت ادامه دهند.

روتیتر
تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (52)
کد خبر: 12835
  • استقبال مردم از طرح تحول نظام سلامت بی نظیر است
جستجو