شماره: 22168
1397/12/14
آغاز به کار هفتمین کنگره منطقه ای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام
آغاز به کار هفتمین کنگره منطقه ای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام

 

آیین افتتاحیه هفتمین کنگره منطقه ای دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ایلام امروز در محل سالن شهدای جامعه پزشکی واقع در پردیس دانشگاه و با حضور معاونین محترم تحقیقات و فناوری، آموزش، مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، روئسای محترم دانشکده ها، معاونین پژوهشی آموزشی دانشکدهها، اساتید، کارکنان و دانشجویان برگزار شد. در این مراسم دکتر غلامرضا کلوندی معاون محترم تحقیقات و فناوری ضمن خوشامد گویی به حضار و تشکر از برگزارکنندگان کنگره به بیان گزارشی از وضعیت پژوهشی دانشگاه و ایران پرداختند و اعلام کردند که هدف گذاری دانشگاه در زمینه پژوهش ایجاد زیرساختاهای مناسب پژوهشی خواهد بود. وی همچنین اظهار داشتند که خوشبختانه از نظر انتشار دستاوردهای پژوهشی دانشگاه دارای رتبه خوبی در بین دانشگاههای همتراز است، به گفته ی معاون تحقیقات و فنآوری دانشگاه هم کنون ۲.۵ درصد از تولید علم دنیا توسط محققین ایرانی صورت میگیرد که نشان از جایگاه خوب کشورمان در سطح منطقه و دنیا دارد بطوریکه کشورمان رتبه یک منطقه و ۱۵ دنیا را از این نظر را دارد که این نشان دهنده خودباوری پژوهشی در سطح ملی است. وی همچنین در پایان با اشاره به محور اصلی کنگره اعلام کردند که کنترل بیماریهای غیرواگیر در ایران نیازمند عظم ملی در زمینه پیشگیری ، غربالگری و درمان است. در این مراسم همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید محمدباقر هاشمی نیز ایجاد فرهنگ سلامتی را لازمه جامعه امروز دانستند و ادامه دادند که زیربنای همه پیشرفتها در جوامع بشری داشتن فکر و جسم سالم است وی همچنین در پایان سخنان خود لزوم توجه بیشتر به تحقیقات کاربردی از طرف دانشجویان و اساتید دانشگاه تاکید کردند.

در مراسم افتتاحیه کنگره همچنین دکتر حسن نورمحمدی فوق تخصص انکولوژی به بیان چالشهای پیشروی بهداشت و درمان در ارتباط بیماریهای غیرواگیر پرداختند و به هدف گذاری سازمان جهانی بهداشت برای کاهش مرگ ومیر این بیماریها تا سال 2025 به میزان 25 درصد اشاره کردند و ضمن تشریح مهمترین دلایل ایجاد بیماریهای غیر واگیر به راههای کنترل آنها را در جامعه تشریح کردند.

کنگره ششم از امروز 14 اسفند ماه به مدت دو روز با محوریت ویژه بیماریهای غیرواگیر و به میزبانی معاونت تحقیقات و فناوری، کمیته تحقیقات دانشجویی در محل پردیس مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایلام شروع به کار کرد. سایر حیطه های کنگره شامل پزشکی و دندان پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری و مامایی، بهداشت و اپیدمیولوژی، گیاهان دارویی و طب سنتی، فناوری در سلامت، میکروبیولوژی بالینی و آسیب های روانی اجتماعی است. از بین ۶۰ مقاله که به دبیرخانه کنگره ارسال شده ،در طول 2 روز برگزاری کنگره در مجموع 38 مقاله در قالب سخنرانی ارایه خواهد شد. از مهمترین وجه تمایز های کنگره هفتم در مقایسه با کنگره های قبلی پذیرش مقاله از سایر دانشگاههای علوم پزشکی از جمله تبریز، قزوین و اراک است. مقالات ارایه شده در کنگره در پایگاه علوم جهان اسلام ISC و پایگاه دانش سیویلیکا نمایه سازی خواهند شد.

حق انتشار محفوظ است ©